Kampus Ochota-wystawa Nasze Uniwersytety

Nasze uniwersytety
Wystawa podsumowująca działania zrealizowane przez Instytut Kultury Polskiej UW w ramach procesu badawczo-konsultacyjnego na Kampusie Ochota. W styczniu 2017 roku osoby spotkane na każdym z pięciu wydziałów na Ochocie zostały zaproszone do dwóch działań poświęconych zarówno tematyce samego Kampusu, jak i idei uniwersytetu w ogóle.
Przez najbliższe pięć tygodni wystawa będzie podróżować po wszystkich wydziałach na Kampusie Ochota, tak, aby powrócić w te miejsca, gdzie odbyły się udokumentowane działania.

18.05-24.05 – Wydział Biologii UW
25.05-31.05 – Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki MIMUW
1.06-7.06 – Wydział Geologii UW
8.06-14.06 – Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
14.06-21.06 – Wydział Chemii Uniwersytet Warszawski

znajdź miejsce dla słów
Celem działania było zachęcenie do refleksji nad Kampusem Ochota jako całością. Każdy uczestnik mógł wybrać spośród kilkudziesięciu cytatów te, które mają dla niego jakiś szczególny sens, a następnie umieszczał je na mapie Kampusu. Autorami zaproponowanych cytatów byli naukowcy, myśliciele, artyści, a także przemysłowcy, bankierzy, duchowni, politycy. Cytaty dotyczyły nauki, jej sensu, życia, relacji z innymi, postaw wobec rzeczywistości, emocjonalnych i racjonalnych wyborów, priorytetów tak życiowych jak i zawodowych, istoty kreatywności, sztuki, postaw moralnych, sposobów kształcenia, samoświadomości in.
Wielkoformatowe mapy przez kilka godzin zapełniały się kolejnymi cytatami, tworząc nową, nasyconą emocjami i ideami mapę Kampusu.

zaprojektuj swój uniwersytet
Celem akcji było poszerzenie perspektywy, przejście od bliskiego własnemu doświadczeniu konkretu – Kampusu Ochota do idei uniwersytetu. Studenci i pracownicy pięciu wydziałów zostali zaproszeni do wypowiedzenia się o idealnym uniwersytecie w języku wizualnym. Każdy zainteresowany otrzymał biały, tekturowy sześcian, któremu za pomocą zabiegów manualnych mógł nadać osobistą formę wyrażającą idee wymarzonego uniwersytetu. Na wystawie znaleźć można również autorskie komentarze na temat stworzonych obiektów.

Działania: Janusz Byszewski, Zofia Dworakowska, Joanna Kocemba, Jan Parczewski, Maria Parczewska
Zdjęcia i skład: Zbyszek Gozdecki
Autorzy projektu i kuratorzy wystawy: Janusz Byszewski, Zofia Dworakowska, Maria Parczewska

Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/670356606471193/?fref=ts